Medarbejdere på Østervang

Østervang er en del af Børne- og Familiehusene. Børne og Familiehusene har en overordnet leder.

På Østervang er der en teamleder for døgnafdelingen, derudover er der på døgnafdelingen ansat:

 

  • Pædagogisk personale til at varetage det daglige pædagogiske arbejde med barnet/den unge.
  • Netværksmedarbejder til at varetage opgaver omkring korttidspladserne, som er den mere målrettede og tidsbegrænsede indsats. Netværksmedarbejderen arbejder ud i familierne og netværket.
  • Psykolog som laver psykologiske undersøgelser samt intervention i forhold til barnet/den unge.
  • Faglærer som forestår praktiske opgaver på døgnafdelingen, og som også deltager i hverdagen med børnene/de unge.
  • Nattemedarbejder som er vågen og hjælper til med praktiske opgaver og morgenvækningen.
  • Køkkenassistent/ernærings assistent som står for madlavningen, indkøb, rengøring mv.
  • Sekretær som varetager mange af de administrative opgaver
  • Socialrådgiver som bidrager med det socialfaglige perspektiv og som har kontakten med de anbringende rådgivere.

 

Derudover modtager Østervang studerende inden for følgende faggrupper:
Pædagog, Psykomotorisk terapeut og Socialrådgiver.

  • Anna Sofie Slot, Psykolog, tlf. 96 11 53 60, Anna.Sofie.Slot@holstebro.dk
  • Betina Dalgaard, Husassistent, tlf. 96 11 53 50, Betina.Dalgaard@holstebro.dk
  • Bianca Guldsmed, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Bianca.Guldsmed.Nielsen@holstebro.dk
  • Bo Meyer, Pædagogisk assistent, tlf. 96 11 53 50, Bo.Henning.Meyer@holstebro.dk
  • Jan Lenda, Nattemedarbejder, tlf. 96 11 53 50, Jan.Lenda@holstebro.dk
  • Johnni Bruun Larsen, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Johnni.Bruun.Nyholm.Larsen@holstebro.dk
  • Jytte Mona Nielsen, Sekretær, tlf. 96 11 53 50, Jytte.Mona.Nielsen@holstebro.dk
  • Karin Bitsch Andersen, Socialrådgiver, tlf. 96 11 53 53, Karin.Bitsch.Andersen@holstebro.dk
  • Katrine Bylov Kvistgaard, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Katrine.Bylov.Kvistgaard@holstebro.dk
  • Katrine Moestrup Folden Gjedsig, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Katrine.Moestrup.Folden.Gjedsig@Holstebro.dk
  • Kristina Ringkjær Pedersen, Netværksmedarbejder, tlf. 20 65 73 47, Kristina.Ringkjaer.Pedersen@holstebro.dk
  • Lars Nørmark Dahlgaard, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Lars.Normark.Dahlgaard@holstebro.dk
  • Lasse Kalsgaard, Teamleder, tlf. 96 11 53 59, Lasse.Kalsgaard@holstebro.dk
  • Lasse Schjøz Josefsen, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Lasse.Schjoz.Josefsen@holstebro.dk
  • Marianne Enemark Damtoft, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Marianne.Enemark.Damtoft@holstebro.dk
  • Mette Holmbo Pedersen, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Mette.Holmbo.Pedersen@holstebro.dk
  • Michael Nielsen, Omsorgsmedhjælper, tlf. 96 11 53 50, Michael.Nielsen@holstebro.dk
  • Mona Jakobsen, Omsorgsmedhjælper, tlf. 96 11 53 50, Mona.Jakobsen@holstebro.dk
  • Morten Ho Andersen, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Morten.Ho.Andersen@holstebro.dk
  • Ole Stougård, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Ole.Stougard@holstebro.dk
  • Sanne Særkjær Nielsen, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Sanne.Saerkjaer.Nielsen@holstebro.dk
  • Sonja Weeke, Pædagogisk assistent, tlf. 96 11 53 50, Sonja.Weeke@holstebro.dk
  • Thomas Søgaard Andersen, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Thomas.Sogaard.Andersen@holstebro.dk
  • Tina Skallebæk, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Tina.Skallebaek@holstebro.dk
  • Tommy Kristensen, Faglærer, tlf. 96 11 53 50, Tommy.Kristensen@holstebro.dk
  • Ulla Rosengaard Hansen, Pædagog, tlf. 96 11 53 50, Ulla.Rosengaard.Hansen@holstebro.dk